Во Кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето за тешката сообраќајна несреќа кај Ласкарци, во која животот го загубја 16 патници. На обвинителна клупа седнаа сопственикот на „Дурмо турс“ Дурмиш Белули, Ремзи Мифтари, машинскиот инженер порано вработен во техничкиот преглед, Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски, Јане Боваровски и возачот Маноил Трифуновски, вработени во „Дурмо турс“.

Предметот го застапува скопскиот обвиниетел Дарко Јакимовски, а го судат Дијана Груевска – Илиевска и Александра Ристеска и тројца судии-поротници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.