Во болнички услови вчера почина 72-годишен затвореник од Казнено-поправниот дом „Идризово“, информираат од Управата за извршување на санкции (УИС).

Починатиот затвореник се пожалил на потешкотии во дишењето, по што веднаш со специјално возило бил однесен во болница. Тој претходно не се пожалил на какви и да е други симтоми, но се работи за лице кое имало тешка форма на дијбетес, поради што му била ампутирана ногата. При приемот во болница, 72-годишникот бил тестиран за Ковид 19, а тестот бил позитивен. За жал поради компликации тој починал, а телото е предадено на обдукција, соопштија од УИС.

Воедно, од таму изразуват жалење и истакнуват дека и затворите, како и речиси сите други установи се соочуваат со последиците и предизвиците од пандемијата на коронавирусот.

Сакаме да истакнеме дека затворените и притворените лица редовно се тестираат и доколку е потребно се изолираат поради вирусот. Во затворите се почитуваат сите здравствени протоколи, излезите и посетите се забранети, а редовно се прави дезинфекција на просториите, посочуват од УИС.

Од таму уште информираат дека затворот Идризово постојано има медицински персонал кој ја контролира здравствена состојба на сите лица во установата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.