Пет годишно дете од тетовска Мала Речица е тешко повредено од бездомно куче, и поради тоа има рани од каснувањето по цело тело, од главата па се до стопалата. Нападот се случил вчера претпладне, а околу 13 часот и 40 минути во СВР Тетово каснувањето го пријавил неговиот 57 годишен дедо.

Семејството реагира на тоа што во тетовската клиничка болница детото ја нема добиено вакцината против беснило која се дава при каснување од куче. Детото било однесено денеска во Скопје за да ја прими вакцината.

Беше 10.30 часот пред портата кога го нападнале цел чопор на кучиња. Среќа што соседот успеал да ги избрка некако. Има каснување на цело тело, на око, на уше, на грбот, на раце и нозе, по телото. Не можев да го подигнам од што го болеше секаде. Во болница имаше шиење посебно на око, па кај друг лекар за лице, па друго место за грбот. Прими само една вакцина, а за другата против беснило мора да одиме во Скопје затоа што овде ја нема, изјави мајката Валбона Мемети.

Детето добило антитетанус, инфузија и антибиоцици, а во болничкиот извештај стои дека е консултиран инфектолог за антирабиес превенција. Потоа и дека се упатува на Клиниката за инфективни болести во Скопје, стои напишано на лекарскиот извештај.

Од раководството на тетовска клиничка болница доставија документ – договор за набавка, со кој тврдат дека има набавено таква вакцина и серум против беснило, но немаа одговор зошто детето за тоа е пратено во Скопје.

Во Тетово третман на бездомни кучиња има само во повремени периоди додека има средства за тоа кои ги издвојува општината. На 25 февруари Општина Тетово има склучено договор со ветеринарна амбуланта од Тетово во висина од 3 милиони денари за услуги во рок од една година. Сепак, веќе месец и половина амбулантата не ја врши таа услуга бидејќи средствата се потрошени.

Со одредените средства се третирани околу 650 бездомни кучиња. Веќе месец и половина нема третман на бездомните кучиња, изјави Рами Селмани од ветеринарната амбуланта која го спроведуваше договорот.

СВР Тетово бележи 54 каснувања од бездомни куче кои се пријавени до нив во текот на 2021 година од жители на тетовскиот регион.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.