Вчера во 14.00 часот во СВР Скопје, 41-годишна жена од Скопје пријавила обљуба врз нејзината 13-годишна ќерка.

Според пријавеното, кон крајот на 2019 малолетничката најпрво контактирала преку социјалните мрежи со пет малолетници од Скопје, со кои се познавала од претходно, а потоа имале и интимни контакти.

За настанот е известен тим од Центарот за социјални работи и Jавен обвинител.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.