Државен трудов инспектор при контрола на градилиште на фирма од Кавадарци, пронашол пет државјани на Република Албанија, како извршуваат работни задачи без работни дозволи и без регулиран престој.

Лицата биле лишени од слобода, а од страна на судија на претходна постапка, на сите им се изречени парични казни и мерка протерување, како и забрана за влез во Македонија, во траење од пет години – информира портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.