Денеска во Охрид продолжи судењето на бугарскиот граѓанин Христијан Пендиков.Тој во судницата седна наспроти  обвинетиот Илија Спасевски.

На рочиштето обвинетиот побара одлагање и откако судот не дозовли тој и адвокатите си заминаа по што не беше можно процесот да продолжи.

Забележително е што на првото појавување во јавноста Пендиков е видно здебелен и самоуверен по поддршката која ја добие од властите во Бугарија.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.