Доктор вработен во Итната медицинска помош, завчера бил нападнат од повреден пациент во моментот додека му пружал помош. За случајот информираше и Министерството за внатрешни работи (МВР), од каде што ги преземаат неопходните мерки за овој случај.

Според информациите, по добиениот повик за интевренција, екипата на Итната медицинска помош која била дежурна во пунктот во Чаир, се упатила на локација кон булеварот „Втора македонска бригада“, каде што имало пријава за лице кое паднало и крварело од глава. Екипата веднаш се упатила на местото на настанот, лоциран бил пациентот, при што екипата започната да му ја дава потребната помош и нега. За време на интевенцијата, повредениот вербално и физички го нападнал докторот удирајќи го со лакт во пределот на стомакот, при што докторот изгубил рамнотежа и удрил во инвентарот во просторијата.

Докторот се упатил кон излезната врата заедно со останатите членови на Итната медицинска помош, при што пред влезот на зградата нагло му се слошило. Видно потресен од настанот повраќал обилно, а во меѓувреме полицијата веднаш била известена за настанот која за кусо време дошла на терен.

Повредениот пациент бил совладан и со друга екипа на Итна медицинска помош бил пренесен во Ургентен центар да му се санираат повредите на главата. Дополнителна екипа на Итната медицинска помош го однела докторот во „8 Септември“, каде што биле констатирани повредите и каде што му била пружана соодветна нега.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.