СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишниот Ж.Р. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

Тој, на 27.07.2020 одзел картичка, сопственост на Н.Р. од Скопје и на повеќе терминали во Охрид неовластено извршил 19 трансакции и на тој начин се стекнал со противправна имотна корист во износ од 73.500 денари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.