Состојбата со пожарот во Дебрца станува алармантна. Жителите се екипираат и бараат помош. Огнот се приближува до првите куќи од селото.

Гори дабова шума што се наоѓа на тешко пристапен дел, поради што е и отежнато гаснењето. Во пожарот се зафатени повеќе од 40 хектари шума.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.