Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник. Имал смртен случај.

На минатото рочиште се презентираа наодите од судска медицина. Адвокатот Ванчо Шехтански, кој го застапува семејството на Саздовски, апелираше да не се дефокусира јавноста со изјави што не се релевантен одраз на она што е кажано во судницата, дека смртта настанала од падот на Саздовски врз метална кутија, која наводно се наоѓала ба автобуската станица каде што бил претепан, а не од ударите на напаѓачите.

Обвинети од страна на Јавното обвинителство за смртта на Никола Саздовски се Бесир Беља, Скендер Демири и Јетон Љужа, кој моментно е во бегство. Според обвинението, тројцата, кои се гонат за убиство на свиреп начин, со боксови го удирале Саздовски, а кога тој паднал на земја, тие продолжиле да го тепаат со клоци по целото тело.

Нападот на 20-годишниот Никола се случи на автобуска постојка во Автокоманда во јуни оваа година, а една недела по нападот, поради сериозните повреди, тој почина во болница.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.