Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР по однос на забраната за движење евидентирано е дека 41 лице не ја почитувало забраната за движење, при што приведени се 22 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

Исто така според статистичките податоци на 186 лица им се издадени решенија за изолација, додека пак 350 лица потпишале изјави за самоизолација.

Истовремено полициските службеници извршиле контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што евидентирано е 1 (едно) лице кое не ги почитувало мерките за изолација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.