Демолирање на канцеларија на претседател на држава, напад на полицаец пред влада, кршење на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, нереди пред Собранието. За сите овие случаи во претходните години имаше или повлекување на обвинението или пак судот носеше ослободителни пресуди.

Обвинетите во случајот „Нереди пред Општина Центар“  пред утрешните  зборови очекуваат ист аршим и ослободителна пресуда бидејќи низ досегашните рочишта не се докажа никаква нивна нивна вина.Ниту тие биле организатори  ниту пак партијата ВМРО-ДПМНЕ стоела зад протестите.

Напротив, луѓето излегле самоиницијативно и по повик на владиката Агатангел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.