По изјавата на пратеникот Љубен Арнаудов, обвинет во случајот „27 април“, дека изјава за медиумите дава само за 50 евра, на паузата од рочиштето новинарите собраа 50 евра кои му ги понудија на Арнаудов за да даде изјава дали ќе поднесе барање за амнестија. Сепак, одговор не добија ни за парите.

Арнаудов рече дека немал намера да ги навреди новинарите туку само сакал да се пошегува.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.