Росоманец пронашол неексплодирана артилериска граната вчера попладне во својата нива, додека вршел земјоделски работи, информираат од СВР Велес.

Случајот со експлозивната направа го пријавил во ОВР Кавадарци. Увид на лице место извршила екипа на ОВР Кавадарци и ДСЗ. Гранатата е одземена и предадена во Дирекцијата за заштита и спасување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.