Од страна на инспектори од Одделението за насилен криминал при СВР Скопје денеска од слобода е лишен Б.Н.(39), осомничен за кривично дело „насилство”.

На подрачјето на Центар, како што соопштија од МВР, тој на 10.05.2022 физички го нападнал Д.Ј.(34) од Скопје и му го оштетил неговото патничко возило, додека во него биле сопругата и малолетното дете.

Во координација со Јавен обвинител денеска од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал, превземени се мерки и утврден е идентитетот на сторителот, а до ОЈО Скопје поднесена е кривична пријава по брза постапка.

На Б.Н. од страна на судија на претходна постапка при Основен кривичен суд- Скопје му е одредена мерка притвор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.