Околу 13.25 часот во Полициската станица Берово, 62-годишниот Ј.К. од селото Русиново, беровско, пријавил дека во атар на Берово, на место викано „Суви Лаки“, во негова нива пронашол неексплодирана стара граната калибар 75мм непозната марка.

Увид бил извршен, а од стручни лица од Дирекцијата за заштита и спасување гранатата била подигната за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.