На 17.01.2020 во 00.10 часот во Полициска станица на граничен премин „Табановце – железнички“, С.И.(40) од Р.Србија, вработен како контролор на вагони, пријавил дека во товарен воз кој сообраќал на релација Грција – Унгарија има оштетување на пломби на три вагони, пo што од царински службеници биле пронајдени K.Н.(20) и Ј.Н.(18), и двајцата од Авганистан. Лицата се предедени на полициски службеници од Транзитен центар Табановце за понатамошна постапка. Се работи на расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.