По добиени сознанија за вршење на транспорт на дрога од страна на 31-годишно лице од Албанија, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга презеле мерки и активности, при што околу 15.50 часот, лицето било затекнато на автобуска станица во Струга.

Полициските службеници извршиле преглед на албанскиот државјанин и во неговиот багаж била пронајдена кеса со марихуана со тежина од околу 2 килограми која била одземена и пратена на вештачење.

Лицето е лишено од слобода и задржано во Полициската станица Струга за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.