Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при што на територија на град Скопје изречени се вкупно 156 мерки, меѓу кои 24 санкции за управување под дејство на алкохол и 22 мерки за непочитување на брзината на движење.

Изречени се и 10 санкции за возење без возачка дозвола, две за минување на затворен сигнал (црвено светло), десет санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири за возач почетник…

ОД МВР најавуваат продолжување на засилените акциски контроли и во наредните денови.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.