Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) деновиве по стандардно оперативни процедури изврши уништување на неексплодирани убојни средства на воениот полигон Криволак.

Како што информираат од ДЗС, уништувањето е извршено според годишниот план на 9, 14 и 28 јули од страна на пиротехничарите при што се уништени 1.150 парчиња неексплодирани убојни средства од разни калибри на артилериски зрна, рачни бомби, авио бомби и мини.

Уништените убојни средства се пронајдени во период од две години на територијата на државава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.