Синоќа околу 23 часот на Граничен премин „Јажинце“, било приведено лицето П.П. (33) од село Сараќино, тетовско, кој се барал со централен распис за сторено кривично дело „обид за убиство“.

Против него има поднесено и кривична пријава затоа што на 16.10.2018 година во село Сараќино со пиштол пукал во 57-годишен жител на ова село.

На граничниот премин тој се пријавил како А.Ш. (33) од село Сараќино, тетовско, но при контрола на полициски службеници бил откриен неговиот вистински идентитет.

Подоцна, тој бил предаден на СВР Тетово за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.