Д.Ј. (29) од село Сингелиќ вчера бил приведен поради постоење основано сомневање дека сторил кривично дело предвизвикување општа опасност.

На 23 мај во 17,47 часот О.И. (32) од Скопје пријавил дека на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ во скопската населба Бутел од патничко моторно возило „фолксваген пајтон“ и патничко моторно возило „ауди 4“ во кои биле четири непознати лица со автоматско оружје и пиштоли пукале кон застанато возило, а потоа и кон О.И.. Тој ги препознал Д.Ј. и А.М.

На местото на настанот увид извршила увидна екипа од СВР Скопје, при што биле пронајдени и подигнати за вештачење околу 20 чаури и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.