Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.04.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 146 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 18 санкции, 25 мерки за возење без возачка дозвола, пет санкции за возач почетник.
Изречени се осум мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 15 санкции за управување под дејство алкохол, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), 42 санкции за прекршоци што ги прават возачи на моторцикли…

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.