Во Министерството за внатрешни работи вчера стигнале две пријави од седиштето на Исламската верска заедница, едната пријава пристигнала од луѓето на Сулејман ефенди Реџепи, а другата од луѓето на  Скендер Бузаку, кој синоќа и соопшти на јавноста дека од денеска ќе биде новиот поглавар на Исламската верска заедница.

Од МВР информраат дека кога полициски службеници пристигнале во седиштето на ИВЗ на Бит пазар, не констатирале нарушување на јавниот ред и мир.

Министерството за внатрешни работи има обврска да го гарантира јавниот ред и мир, а внатрешните работи на Исламската верска заедница се работа на членовите на оваа верска заедница и најостро го отфрламе обидот на поединци и политички субјекти да го инволвираат МВР во овие случувањa, соопштија од МВР.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.