Пратеникот Крсто Мукоски, кој со одлука на Кривичниот суд вчера беше амнестиран од обвинението за настаните од 27 април, денеска вели дека се чувствува како слободен човек.

Во кратко изјава за Фокус, Мукоски рече:

– Се чувствувам денеска како слободен човек и немам ништо повеќе да додам – рече пратеникот.

Тој повеќе нема да биде гонет за неговото учество во настаните од упадот на Собранието бидејќи согласно Законот за амнестија. Меѓу амнестираните се и останатите петмина пратеници против кои беше поднесено обвинение: Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.