Моника Ристеска вчера попладне беше изведена пред судија во Основниот суд Куманово, кој го прифати предлогот на дежурниот Јавен обвинител и и одреди триесетдневен притвор.

Околу 18 часот синоќа на улица во Куманово, беше приведена Моника Ристевска, по што е извршен претрес во нејзиното престојувалиште во Куманово и се пронајдени околу пет грама канабис.

Моника уште вечерва ќе биде спроведена во затворот Скопје (Шутка).

Ристеска е еден од најактивните активисти за легализација на канабисот и негова широка употреба во медицината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.