Таткото на Боки 13, миле Јовановски, кој на Божик 2017 година го рпетепал свечтеникот Виктор Стојчев пред децата и сопругата заради паркинг-место, ќе одговара за кривично дело „тешка телесна повреда“, објави Алфа.

Како резултат на сите направени проверки во текот на претходната постапка, а пред се како резултат на второто изготвено медицинско вештачење, надлежниот јавен обвинител во предметот донесе јавно обвинителска одлука и до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда од чл.131 ст.1 од Кривичниот законик, пишува во одговорот на Обвинителството испратен до телевизијата.

Судот е должен да соопшти кога и дали е пристигнат предлогот од обвинителството и дали воопшто е започнат некаков процес против лицето Миле Јовановски.


Повеќе ТУКА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.