Адвокатот Еленко Миланов од денешното рочиште за настаните од 27 април истакна дека тогашниот пратеник Оливер Спасовски потврдил дека на состаноците за координација не посотоело согласност тогашниот преседавач Трајко Велајновски да направи промена на дневен ред за на седница да се стави  точката за гласање на претседател на собранието. Според Миланов другиот сведок Антонио Кочков потврдил дека ВМРО-ДПМЕ ги поддржувал протетстите на „За заедничка Македонија“, но не биле организатори.

Овде се суди за организатори на нанстаните, а не за поддржувачи, нагласи Миланов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.