ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Д.П.(46), од кичевското село Осој, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Тој, во својство на класен раководител во основно училиште во Кичево, на учениците им доделил свидетелства, иако имал потпишано изјава за задолжителна самоизолација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.