Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против малолетник од с.Двориште, беровско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

Во декември 2020, тој на социјалната мрежа „Фејсбук“ пронашол објава за продажба на пиротехнички средства, по што телефонски нарачал 604 парчиња, кои на 25.12.2020, при испораката на пратката, биле одземени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.