Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска денеска експресно е повикана да даде исказ во скопското обвинителство. Ова доаѓа откако пред само неколку денови обвинителството отвори истрага за двајца осомничени за убиство, од кои една е девојката на Пино, а другиот осомничен Али Ф. е во бегство. Осомничената девојка веќе е во 30 дневен привор.

По Пино Секондо се трагаше од декември лани, кога исчезна, а неговиот скелет беше пронајден на крајот на април годинава во селото Љуботен. Обвинителството тврди дека има докази дека девојката го намамила, додека Али Ф. го извршил убиството и заедно го сокриле телото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.