Полицијата потврди дека Маја Јанеска во петокот била пронајдена со прострелна рана во главата. Јанеска во моментот на нејзината смрт била во врска со Кајл Филипс, ко-директор на компанијата за цигари Карнилинкс на Адријано Мацоти.

Полицијата не ја третира смртта на познатата шминкерка и бизнисменка, Маја Јанеска како сомнителна, но семејството и пријателите изјавија за News24 дека не можат да веруваат дека таа би си го одзела животот. Истовремено, како што се наведува за News24 отворена е истрага, но во оваа фаза, органите на прогонот не се третираат како сомнителни.

Полицијата добила повик за лице кое наводно се самоубило во имотот Басонија. По пристигнувањето на дадената адреса, полицијата пронашла жена во спалната соба со прострелна рана во главата. До неа имало огнено оружје. Смртта е констатирана од страна на болничарите, изјави портпаролот на полицијата, потполковник Мавела Масондо.

Инаку, „Њуз24“ од свои извори дознава дека тајкунот со цигари, Кајл Филипс во моментот на смртта на Јанеска бил во куќата и се упатил кон собата каде што била пронајдена, а истовремено неговата поранешна сопруга, Трејси, изјави дека тој е „уништен и шокиран од оваа трагедија“.

Таа вели дека тој „ќе соработува со истрагата“.

Смртта на популарната инфлуенсерка која на Инстаграм, има 1,2 милиони следбеници, а ги вклучуваа Малема и познати личности како Боити, Перл Туси и Тамара Деј, го остави нејзиното семејство во Европа, и нејзините пријатели во Јужна Африка ги зави во црно.

Роднина, кој побара да остане анонимен, изјави за News24 дека семејството е во „апсолутен шок“ од катастрофалните вести.

Нашите телефони не престанаа да ѕвонат; сето ова е ново за нас. Ние сме во Европа, а рацете ни се врзани затоа што не можеме да дојдеме во Јужна Африка поради проблеми со визите. Маја лежи таму во некоја мртовечница и немаме поим што всушност се случува, додаде роднината.

Таа понекогаш се плашеше за својот живот. Нејзиното момче работеше со луѓе од кои таа се плашеше. Срцето ни е скршено и сериозно не знаеме што да правиме.

Роднината додаде дека, кога Филипс ги контактирал за смртта на Јанеска, тој изгледал „вознемирен“. За блиската пријателка на Јанеска, Ива Ристиќ, веста за нејзината прерана смрт беше вистински шок. „Разговарав со неа во четвртокот, и таа не сакаше да се самоубие. Таа не беше таква личност“, рече таа.

Штотуку се врати од дипломатско патување во Македонија. Беше толку убава жена, полна со живот, многу талентирана и амбициозна. Таа беше добро запознаена со министрите во земјава и други функционери. Таа го сакаше животот и не разбирам зошто некој би и наштетил на каков било начин.

Во обраќањето до студентите на универзитетот ФОН, само девет дена пред нејзината смрт, Јанеска раскажа како на 19-годишна возраст се преселила во Танзанија, каде што добила понуда да работи во хотел. Таму научила свахили и започнала кариера како шминкер и стилист.

Таа ја повика својата млада публика да не се откажува од своите соништа.

Можете да имате добри и лоши моменти во животот, но вие сте тој кој може и треба да прави промени. Желбата е едно, самодовербата е друго. Верувајте во себе, бидејќи само така ќе успеете, рекла таа.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.