Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Б.Н. (34) и Д.Д. (26), двајцата од Скопје за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“.

На 30.07.2018 година околу 12 часот во Охрид на бензиската пумпа кај местото “Билјанини извори”, при преземање на службени дејствија за легитимирање од страна на двајца полициски службеници, првопријавениот го стартувал возилото, при што ги повлекол полициските службеници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.