Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Куманово поднесе кривична пријава против Д.С.(27) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

На 20 – ти минатиот месец, на регионалниот пат Старо Нагоричане – Пелинце, општина Старо Нагоричане, полициски службеници извршиле контрола на товарно возило „ман’’, управувано од пријавениот, при што било констатирано дека превезува 44 илегални мигранти, соопштија од МВР.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.