ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против А.С.(57), А.Е.(32) и А.Ш., сите од с.Добридол, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

На 22.01.2021, полициски службеници од ОВР Гостивар извршиле проверки во домот каде престојувале пријавените, при што не биле пронајдени и покрај тоа што имале Решение од Државен санитарен и здравствен инспекторат за изолација во домашни услови.

Притоа, било констатирано дека на тој начин ги прекршиле прописите издадени од надлежен орган за спречување на пренесување на заразната болест ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.