СВР Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријва против 17-годишен малолетник од с.Стрезовце, Општина Старо Нагоричане поради постоење основи на сомение дека сторил кривично дело „мачење животни“ по член 233 став 1 од Кривичниот законик. Пријавениот, на 29.02.2020 околу 21.00 часот на игралиште во с.Младо Нагоричане удрил куче, соопшти денеска МВР.

Малтретирањето на кучето беше споделено на социјалните мрежи:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.