Непознат сторител во петокот или саботата ја ограбил црквата „Света Петка Римјанка“ во битолското село Горно Ореово.

како што информираат од МВР, крадецот со употреба на сила влегол во црквата и оттаму одзел пари.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.