Осомничен Косовец за криумчарење на мигранти, бил откриен дека е заразен со коронавирус на инсистирање на судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1, кој побарал здравствените власти да го тестираат пред да го донесат од полициска станица во судот, објави СДК.мк.

На изрично барање на дежурниот судија Ненад Савески, кој се посомневал во здравјето на осомничениот, бидејќи бил во конакт со мигрантите од Бангладеш, Индија и Мјанмар, тестот бил направен во Институтот за јавно здравје. Тестот бил позитивен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.