Во Полициската станица Бит Пазар, вчера во 19.30 часот И.С.(38) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 18.30 часот на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“, во автобус на ЈСП бр. 19, двајца вработени во ЈСП како контролори физички го нападнале откако им рекол дека нема билет.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Инаку, ова не е прв случај контролори да нападнат патник во автобус.

На 20.12.2018 година било пријавено дека во автобус на ЈСП број 2 кој сообраќал на релација од Центар кон Ѓорче Петров 2, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со тепачка помеѓу 16-годишен малолетник од Скопје од една страна и С.С.(49) и Н.Т.(52) од Скопје вработени како контролори во ЈСП од друга страна.

До тепачката, како што информираше тогаш МВР, дошло по претходно меѓусебно недоразбирање и расправија околу наплата на билет за возење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.