Полицијата во текот на вчерашниот ден констатирала 47 сообраќајни прекршоци, а две возила се исклучени од сообраќај во рамки на акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици.

Како што информира МВР, акцијата е спроведена во периодот од 12:00 до 16:00 часот на територија на цела држава.

Од МВР најавуваат дека сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома продолжуваат и во наредните денови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.