Во изминатотото деноноќие на територијата на Македонија се казнети 394 граѓани за неносење заштитни маски. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и здравствените протоколите за справување со Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.