На територијата на град Скопје изречени се вкупно 379 санкции, меѓу кои 101 за пречекорување на дозволената брзина на движење, во текот на вчерашниот ден во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Од МВР соопштија дека за возење без возачка дозвола санкционирани се 17 лица, за нерегистрирани и технички неисправни возила 32 санкции, санкционирани се 41 мотоциклист, 66 мерки за непрописно паркирани возила и 68 возила се подигнати со пајак, а изречени се и 78 санкции за неносење на заштитна маска.

Од МВР потенцираат се засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираате до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.