Денеска при проверка на царинската управа на контрола кај две царински службенички констатирана е поголема сума на пари (Од 15-20 000 евра), за кои немале оправдување за нивното потекло, објави „Инфомакс“.

Според неофицијални информации затекнатите пари кај двете царински службенички биле од уцена односно барање за поткуп од сопственик на шпедиција кој морал да ја исплати бараната сума.

Од Царина потврдуваат дека се пронајдени пари кај царински службенички, но дека не се работи за толкава сума. Според нив се работи за 15-20 000 денару, а не евра.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.