Хрватскиот најтиражен весник „Јутарњи“ објавува шокантни информации за мрежата која стои зад клубот Привилеџ каде беше убиен хрватскиот ракометар Денис Тот.

Иако Стефан Стаменков официјално е наведен како одговорно лице во скопската фирма „Супер лајт парк“, која стои зад дискотеката „Привилиџ“ во скопскиот градски парк, јавна тајна е дека сопственик на дискотеката е Цветко Дичевски, подобро познат како Цветко или „Цвеле привилиџ“. Се работи за лице кое има досие за убиство во обид со нанесување тешки телесни повреди во 2013 година, а откако хрватскиот ракометар Денис Тот (27), кој настапуваше за скопски РК „Бутел“, беше претепан до смрт пред тој фолк клуб на На 7 април околу 3,30 часот, дотичниот го избришал својот Фејсбук профил.

 

Покрај таа дискотека, го поврзуваат и со кафулето „Манго“, чии активности сега на својот профил ги објавува неговиот татко Митре Дицевски. Затоа, не е чудно што кога се распрашувавме во Скопје за вистинските сопственици на „Привилиџ“, многу наши соговорници избегнаа да одговорат. Народниот клуб „Привелиџ“ е запечатен со решение на Државниот пазарен инспекторат при Министерството за економија на Македонија на 12 февруари, бидејќи на Стаменков не можел да му биде врачено решение за затворање на клубот на 16 февруари бидејќи немал важечка лиценца. Иако државниот инспекторат ја има адресата и бројот на мобилниот телефон на одговорното лице! Увидот бил извршен на 13 февруари, кога било констатирано дека фирмата со која раководи Стаменков нема дозвола за работа – пишува „Јутарњи“.

Хрватскиот весник пренесува и анализа на ИРЛ за хаосот со ноќните клубови во Скопје.

„Хаос и беззаконие“ е главниот лајтмотив на истражувачката статија за ноќните клубови во Скопје, објавена на порталот Research Reporters’ Laboratory Macedonia само осум дена пред да биде убиен хрватски ракометар во клубот „Привилиџ“ во градскиот парк во Скопје. Новинарите на тој портал спроведоа опсежна истрага, поткрепена со документи, интервјуа и сведоштва кои укажуваат дека ноќните клубови како „Привилиџ“ се надвор или на работ на законот.

 

„Ноќна шема на Скопје: чии се ноќните клубови“ е насловот на текстот. Луѓето од бизнисот, политиката и забавата го чуваат просторот за дискотеки во градскиот парк. Работат на црно и без договори и лиценци, но се надвор од радарот на институциите кои ги штитат. Тие се дел од општеството на Енвер Малиќи. Дарко Гелев Брејк, поп ѕвезда и бизнисмен е дел од луѓето кои се занимаваат со овој бизнис. Тој е зет на Светозар Јаневски, попознат по прекарот Свето Пивара, кој во 90-тите стана сопственик на Пивара Скопје, која од него ја купија Хајнекен и Кока Кола пред повеќе од една деценија, а тој сега е посветен на виното –  пренесува „Јутарњи“.

Целиот текст на „Јутарњи“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.