Одбраната на Катица Јанева започна со презентација на материјалните докази. На денешното рочиште за „Рекет“ прво беше пуштена емисија од 1ТВ во која Јанева говори за одредување на мерката куќен притвор. Таа сметала дека мерката куќен притвор дека што помалку да се одредува доколку осомничените соработувaат со истрагата и дадат гаранции дека нема да бега.

Сепак она што предизвика најголемо внимание е трансакциската сметка од НЛБ банка од 1.9 2018 до 1.9 2019 година и оти на сметката се гледа дека Јанева покрај платата на 5.7 2019 година имала и уплата од Владата.

Адвокатот Дељо Кадиев не наведе за што се однесува уплатата од Владата на личната сметка на Јанева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.