Националниот парк Пелистер остана и без „Ловечката куќа“. Според информации од битолските планинари и фотографиите кои ги испратија, се гледа дека изгорела „Ловечката куќа“ на Пелистер.

Засега не се знае кога точно се случил пожарот, бидејки во Противпожарната единица во Битола никој не пријавил дека имало пожар, а во СВР Битола ни одговорија дека имало пријава до нив, но не сакаа да откријат како, ниту кога се случил пожарот.

фото: Сашо Ставрев/ фејсбук

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.