Судијата Бошевски нареди стражарно спроведување на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој повторно има решение за изолација наводно поради контакт со заболено лице од Ковид 19.

Денешното рочиште за предметот ,,Траекторија” кој го води Судијата Горан Бошевски, а застапник на обвинението е јавниот обвинител Лиле Стефанова, започна со доставен писмен поднесок од канцеларијата на адвокат Еленко Миланов со кој го известува Судот дека од денеска 25.11.2020 година обвинетиот Миле Јанакиески е со Решение за изолација поради контакт со заболено лице од Ковид-19 па се до 01.12.2020 година, информира Зелена лупа.

Судијата Бошевски соопшти дека по телефонски контакт со надлежната полициска станица ,,Карпош” добил потврден одговор дека обвинетиот Јанакиески ќе биде спроведен во Кривичниот Суд Скопје со задоцнување од 30 минути, па рочиштето ќе започне во 11 часот, соопшти Зелена лупа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.