Инцидент избил синоќа во ресторан во Прилеп откако одговорниот во локалот ја исклучил музиката, а група гости лути на таквата одлука, почнале да се расправаат и да го кршат инвентарот. Вработените уплашени за својата, како и безбедноста на гостите, повикале обезбедување кое затекнало безредие во ресторанот, гости кои се уште кршеле инвентар и се тепале со вработените.

Проблематичните лица потоа биле отстранети од објектот, a ситуацијата била доведена под контрола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.