Можно решение на спорот за името е замена на „ПЈРМ“ со „Република Македонија“, негова употреба на сите меѓународни нивоа, со препорака од ОН сите држави да го користат во билатерална комуникација, а именувањето на јазикот и народот да биде македонски на латиница (makedonski), -говореше поранешниот грчки амбасадор во Македонија Александрос Маљас уште во 2010 година.

Тој деновиве а актуелен со тоа што се закани дека Македонија може да биде дадена на судот во Хаг ако не го почитува договорот од Преспа.

Тој сметаше дека на овој начин би се направила разлика меѓу жителите од регионот Македонија во Грција и граѓаните кои живеат во нашата држава.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.