Гостиварец е обвинет за пренесување на бруцелоза и од страна на јавен обвинител побарано е да плати парична казна од 100 дневни глоби.

Тој не постапил според прописите и решението за спречување на заразни болести кои од животните се пренесуваат кај луѓето и при контрола во неговото одгледувалиште во гостиварското село Рибница потврдено е присуство на бруцелоза кај овците и козите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.